Aktualności

Obowiązki najemcy w trakcie umowy najmu i po jej zakończeniu

agent 1 sierpnia 2023

Jeżeli w umowie najmu strony nie umówiły się inaczej, to według art. 681 kodeksu cywilnego oraz 6b ustawy o ochronie praw lokatorów, w czasie obowiązywania umowy najmu, najemca powinien utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym.

Oznacza to, że oprócz bieżącej dbałości o czystość w lokalu, najemca powinien mieć na względzie konserwację podłóg, drzwi i okien, malowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, które umożliwiają korzystanie w lokalu ze światła, ogrzewania i wody.

Oprócz tego, na najemcy spoczywa również naprawa i konserwacja wbudowanych mebli, kuchenek elektrycznych i gazowych, podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, muszli toaletowych, zlewozmywaków i umywalek – wraz z syfonami, baterii i zaworów, osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej i antenowej, przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym usuwanie ich niedrożności.

Do napraw i konserwacji wlicza się bieżące usuwanie awarii, dbałość o sprawność urządzeń, czy przeprowadzanie wymaganych przeglądów.

Natomiast po zakończeniu najmu, zgodnie z art. 6e ustawy o ochronie praw lokatorów, najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać w nim obciążąjących go napraw, w zakresie opisanym powyżej.

Oznacza to przykładowo, że jeśli w trakcie najmu ściany uległy zabrudzeniu lub w niektórych miejscach tynki uległy uszkodzeniu, najemca powinien oczyścić lub odmalować ściany i naprawić uszkodzenia – we własnym zakresie lub zlecić wykonanie tych prac fachowcowi. Odnowienie oznacza więc przywrócenie do stanu początkowego.

Oprócz tego, należy sprawdzić, czy wyposażenie wyszczególnione w protokole zdawczo-odbiorczym jest kompletne i uzupełnić braki, które mogły powstać w czasie trwania umowy najmu. Jeśli najemca odbierał mieszkanie posprzątane, powinien oddać je w takim samym stanie. Jeżeli zabrudzeniu uległy np. tapicerka kanapy lub krzeseł albo materac łóżka, przed zakończeniem najmu należy usunąć zabrudzenia.

Jeżeli najemca sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków i odda lokal właścicielowi w niepogorszonym stanie, będzie mógł liczyć na zwrot kaucji w pełnej wysokości (bez potrąceń), a także na otrzymanie od właściciela listu referencyjnego, który może okazać się przydatny przy zawieraniu kolejnej umowy najmu w nowej lokalizacji.

Więcej

Zarządzanie najmem – po co i komu potrzebne?

agent 24 września 2021

Zarządzanie najmem jest usługą uzupełniającą do pośrednictwa w najmie lokalu mieszkalnego.

W zakres zarządzania najmem, wchodzą wszelkie czynności, jakie okażą się niezbędne w celu realizacji najmu i obsługi najemcy, w tym:

  • zawieranie i rozwiązywanie umów najmu
  • przyjmowanie i rozliczanie kaucji
  • kontrolowanie i rozliczanie zużycia mediów
  • przyjmowanie miesięcznych opłat i dokonywanie wymaganych płatności
  • kontrola należności i ewentualna windykacja zaległości
  • okresowa weryfikacja stanu technicznego lokalu
  • zlecanie koniecznych napraw i konserwacji.

Koszt zarządzania najmem wynosi z reguły nie więcej niż 15% wartości czynszu. Jest on jednak nieodczuwalny dla zlecającego, ponieważ powierzając nam najem, zyskuje większą ochronę przed zaległością w czynszu i krótsze pustostany.

Dodatkowo, w czasie trwania umowy na zarządzanie najmem, przy każdej kolejnej zmianie najemcy prowizja za pośrednictwo najczęściej nie jest już pobierana.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji i uzyskania indywidualnej oferty, zapraszamy do kontaktu.

Wizzdom – Nieruchomości – sprzedaż, wynajem, zarządzanie
ul. Bażantów 24
40-668 Katowice
tel. 662 555 566

Więcej

Zabezpieczenie umowy najmu wekslem

agent 21 lipca 2021

Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości na wynajem i obawiasz się, że najemcę odstraszać może kaucja wyższa niż wysokość 1-miesięcznego czynszu, zaproponuj mu złożenie kaucji w formie bezgotówkowej. Przy pomocy weksla z odpowiednio zredagowaną deklaracją wekslową, jako właściciel zabezpieczysz się na wypadek zaległości najemcy w opłacaniu czynszu lub zniszczeń wyposażenia lokalu. Nie ma przeszkód, aby kaucja opiewała na maksymalną kwotę wynikającą z ustawy.

Jeżeli jesteś najemcą, kaucja bezgotówkowa też może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, zgadzając się na kaucję w formie weksla, dajesz właścicielowi do zrozumienia, że bezwarunkowo zobowiązujesz się do zapłaty wszystkich należności, jakie pojawią się podczas najmu. Po drugie, nie musisz zamrażać gotówki, a zaoszczędzone pieniądze możesz zainwestować lub pozostawić jako poduszkę finansową na wypadek pogorszenia sytuacji majątkowej.

Więcej

Mieszkania na sprzedaż i wynajem – Katowice Bażantowo

agent 5 lipca 2021

Osiedle Bażantowo w Katowicach zlokalizowane jest ok. 8 km na południe od centrum miasta. Administracyjnie przynależy do dzielnicy Kostuchna.

To pierwsze nowoczesne osiedle, powstałe na początku XXI wieku, na obszarze wyznaczonym przez ulice Bażantów, Armii Krajowej, Zabłockiego i Pijarska. Na osiedle składają się zarówno domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, jak też budynki wielorodzinne. Osiedle podzielone jest na enklawy, różniące się między sobą stylem i charakterem zabudowy.

Zwyczajowo terminem Bażantowo określane bywają też sąsiednie osiedla, m.in. Murapol Bażantów, Nowy Bażantów, Bażantów Park. Jeżeli poszukujesz domu lub mieszkania na jednym z tych osiedli, albo chcesz sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość na Bażantowie, zapraszamy do współpracy!

Wizzdom – Nieruchomości – sprzedaż, wynajem, zarządzanie
ul. Bażantów 24
40-668 Katowice
tel. 662 555 566

Więcej

Do czego potrzebny jest pośrednik nieruchomości przy wynajmie?

agent 6 maja 2021

Zdarza się, że mieszkanie stoi puste przez wiele miesięcy. Powodem może być niedopasowana do popytu wysokość czynszu, mało korzystna lokalizacja albo niedostatecznie dobrze przygotowana oferta.

Niejednokrotnie wystarczy nieznacznie obniżyć oczekiwany czynsz lub inaczej wyeksponować ofertę, aby lokal szybciej znalazł nowego najemcę.

Dobry agent nieruchomości będzie wiedział, kim jest potencjalny najemca, w jakich cenach realnie wynajmują się podobne mieszkania, co zrobić, aby mieszkanie szybciej zaczęło na siebie zarabiać.

Nie bez znaczenia w najmie są formalności, które bywają przez właścicieli i najemców bagatelizowane. Umowa najmu powinna być tak sformułowana, aby uwzględniała preferencje obydwu stron, ale też zabezpieczała ich interesy w razie różnicy zdań.

Zależnie od oczekiwanego czasu wynajmu, długości okresu wypowiedzenia, statusu prawnego właściciela i najemcy, umowa może mieć formę najmu na czas określony lub nieokreślony, najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z nami.

Więcej

Ochrona przed pustostanem

agent 27 kwietnia 2021

Dla każdego właściciela mieszkania na wynajem najważniejsze jest, żeby mieszkanie regularnie na siebie zarabiało tzn. było wynajęte przez jak najdłuższy okres, za jak najwyższą stawkę czynszu.

Aby było to możliwe, okres poszukiwania najemców powinien być jak najkrótszy, a rotacja najemców jak najmniejsza. Pustostan to okres, w którym mieszkanie nie jest wynajęte i nie generuje przychodu. Właściciel musi pokrywać w tym okresie wszystkie opłaty, a nierzadko również spłacać raty kredytu.

Koszty właściciela to nie tylko wydatki, które ponosi na utrzymanie i finansowanie lokalu w okresie, gdy nie ma najemców. To też koszty związane z wystawianiem ogłoszeń, naprawą lub uzupełnieniem wyposażenia – ogólnie przygotowaniem mieszkania dla kolejnego najemcy.

Właściciel może skutecznie ograniczyć czas występowania pustostanu i koszty wynikające z oferowania lokalu, zlecając zarządzanie najmem profesjonalistom. A co, gdyby ryzyko wystąpienia pustostanu dało się całkowicie wyeliminować?

Jeżeli jesteś zainteresowany ochroną przed pustostanem – skontaktuj się z nami!

Więcej

Najem zwrotny nieruchomości

agent 25 kwietnia 2021

Najem zwrotny zainteresuje zwolenników nieszablonowych rozwiązań. Najczęściej spotyka się go na rynku nieruchomości komercyjnych. Składa się z dwóch kolejnych transakcji – sprzedaży i najmu. Polega na tym, iż właściciel sprzedaje nieruchomość inwestorowi, a następnie zawiera z nim umowę najmu. Umowa najmu zazwyczaj zawierana jest na czas oznaczony, dzięki czemu inwestor od momentu podpisania umowy ma zapewniony zwrot z kapitału.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby najem zwrotny stosować na rynku nieruchomości mieszkalnych. Sprzedający nieruchomość uzyskuje gotówkę, przy pomocy której może spłacić kredyt lub w inny sposób zainwestować środki. Jednakże dzięki umowie najmu, zachowuje prawo do dalszego korzystania ze swojej nieruchomości przez określony czas. Jeżeli takie rozwiązanie ma być tylko przejściowe, to w umowie można zawrzeć prawo pierwokupu, w wyniku którego własność mieszkania po ustalonym czasie wróci do najemcy.

Interesuje Cię takie rozwiązanie? Skontaktuj się z nami!

Więcej

Umowa najmu okazjonalnego

agent 9 kwietnia 2021

Najem okazjonalny to pojęcie, które pojawiło się na rynku stosunkowo niedawno i nie wszyscy zdążyli się z nim oswoić. Niektórym najem okazjonalny kojarzy się z najmem krótkoterminowym, tymczasem umowa najmu okazjonalnego może trwać nawet 10 lat.

Właściciele obawiają się korzystać z tej formy najmu w obawie o utratę klientów, a najemcy mogą postrzegać najem okazjonalny jako wyraz braku zaufania. Panuje przeświadczenie, że ta forma najmu jest sposobem na ominięcie ochrony praw lokatorów, tymczasem najem okazjonalny jest uregulowany właśnie w ustawie o ochronie praw lokatorów.

Najem okazjonalny chroni właściciela nieruchomości przed nieuczciwym najemcą. Umowa musi być zawarta na czas oznaczony, a najemca musi dostarczyć specjalne oświadczenie złożone przed notariuszem, w którym zapewnia, że opuści mieszkanie, gdy utraci prawo do jego zajmowania.

Już niebawem więcej informacji.

Więcej

Najem na czas nieokreślony

agent 22 marca 2021

Umowa najmu na czas nieokreślony jest najczęściej zawieraną umową na rynku. Właściciele wychodzą z założenia, że warunki wypowiedzenia mogą w takiej umowie kształtować dowolnie, w każdym momencie będą mogli wypowiedzieć najem i oczekiwać, że najemca dobrowolnie opuści mieszkanie.

Tymczasem prawo daje najemcom większą ochronę niż przypuszczają.

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, wypowiedzenie przysługuje właścicielowi tylko wówczas, gdy najemca zalega z płatnością czynszu za co najmniej trzy miesiące, używa lokalu w sposób sprzeczny z umową, wykracza przeciwko porządkowi domowemu albo podnajął lokal bez zgody właściciela.

Katalog powodów, dla których właściciel może wypowiedzieć umowę najmu, jest bardzo wąski.

Więcej szczegółów już wkrótce.

Więcej